#NEokupaci: Vlajka pro Tibet a Festival pro Tibet

Kdy: 13. 3. 2019 8:00

Kde: GSŘMR Skuteč

#NEokupaci: Vlajka pro Tibet a Festival pro Tibet

Každoročně 10. března si připomínáme smutné výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Jako symbolický výraz solidarity s tibetským lidem a upozornění na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu vyvěšujeme každoročně tibetskou vlajku.
A protože si v letošním roce připomínáme již 60 let od této události, chtěli bychom vás pozvat k účasti na Festivalu pro Tibet, který se bude konat na mnoha místech ČR a prostřednictvím Gymnázia také ve Skutči, a to ve středu 13. března.

Typ akce: ostatní (přednáška, videoprojekce)
Festival se koná pod záštitou organizace MOST Pro Tibet, které tímto děkujeme za zapůjčení filmů a dalších materiálů.

Vstupné na akci je dobrovolné (doporučené 50 Kč, bude použito na pokrytí nákladů spojených s autorskými právy k filmům).

Celkový výtěžek festlivalu pak bude věnován na podporu tibetské komunity (více na stránkách organizátora MOST Pro Tibet).

Všichni jste srdečně zváni do tibetské kavárny s ochutnávkou tradičních pokrmů, která bude otervřena od 7.30 po celou dobu konání festivalu.
Zde, v prostorách školního klubu/čajovny si můžete také prohlédnout výstavu s tématikou tibetské kultury, architektury, přírody...
Zve vás třída septima.
Dále se bude od 14 hodin konat beseda o buddhismu s religionistou Mgr. Janem Blahůškem nazvaná Mandala z písku a modlící se vítr.
Přibližně v 15 hodin začne promítání dokumentárních filmů.
KAUZA TIBET

MOST ProTibet / Dokumentární / ČR / 2019 / 16 min.

Dokumentární film Kauza Tibet byl vytvořen speciálně pro 60. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase. Dokument mapuje čínskou okupaci Tibetu od lhaského povstání po současnost. Číňané tvrdí, že zbavili Tibet vlády teokracie a přinesli do země pokrok. Co na to Tibeťané? Odpověď se nachází právě v tomto dokumentu. Připomíná nucenou emigraci Jeho Svatosti dalajlamy a dalších tisíce následovníků, zničení 6 254 klášterů, násilnou smrt 1,2 milionu Tibeťanů. Dodnes jsou Tibeťané ve své zemi občané druhé kategorie bez přístupu k vyššímu vzdělání a k lepší práci. V této děsivé situaci a ve snaze připoutat světovou pozornost sahají Tibeťané od roku 2009 k zoufalému kroku sebeupalování.

UNMISTAKEN CHILD / TO SPRÁVNÉ DÍTĚ

Nati Baratz / Dokumentární / Izrael / 2008 / 102 minut

Tajemný buddhistický koncept znovuzrození zůstává mnoha Zápaďanům těžko pochopitelný. Film To správné dítě vypráví o čtyřletém hledání převtělence lamy Könčhoga, světově proslulého mistra tibetského buddhismu, jenž zemřel v roce 2002 ve věku 84 let. Jeho nalezením byl dalajlamou pověřen jeho oddaný žák Tändzin Zopa, který byl v Könčhogových službách od sedmi let. Tändzin pěšky, koňmo a helikoptérou putuje nádhernou himálajskou krajinou a odlehlými tibetskými vesnicemi. Cestou naslouchá příběhům o dětech s výjimečnými schopnostmi a provádí rituální zkoušky, jejichž cílem je určit pravost či nepravost kandidátů. Konečné rozhodnutí o pravosti dítěte, v němž Zopa nakonec pozná svého znovuzrozeného učitele, patří Jeho Svatosti dalajlamovi. Mistrovsky natočený dokument nabízí okouzlující, překvapivé a dojemné chvíle, střídané nakažlivě úsměvnými momenty.
ROZHOVOR S LOBSANGEM SANGAYEM

MOST ProTibet / Rozhovor / ČR / 2018 / 17 minut

Rozhovor proběhl letos u příležitosti konání konference Forum 2000. Premiér tibetské exilové vlády Lobsang Sangay trpělivě odpovídal na dotazy týkající se jeho dětství, studia a poslání v roli premiéra. Na závěr se vyjádřil k 60. výročí lhaského povstání a ke známému proroctví: Zda se Jeho Svatost dalajlama dožije svobodného Tibetu.

ÚTĚK PŘES HIMALÁJ / FLUCHT ÜBER DEN HIMALAYA

Maria Blumencron / Dokumentární / Německo / 2000 / 30 minut

Neobyčejně strhující dokument zachycující tvrdou realitu tibetských dětí, které jejich matky posílají na nebezpečný a často smrtelný pochod přes Himaláj do Nepálu, aby jim dali šanci na školní vzdělání v tibetštině a život ve své vlastní kultuře, ke kterému v dnešním Tibetu nemají přístup. Maria Blumencron se vydala naproti šesti malým dětem, které šly spolu s průvodcem přes vysoká himálajská sedla a doprovázela je až do tibetské exilové vesničky v Indii. Emocionální dokument ukazuje složitý život tibetských dětí bez své rodiny, součástí filmu jsou dojemné zpovědi dětí a ukazuje na statečnost, vyspělost a neskonalou vděčnost, kterou děti cítí vůči svým rodičům.

GSŘMR Skuteč, V. Nováka, Skuteč, 53973

Datum vložení: 7. 3. 2019 11:43