Odborná praxe 2.BP 6/2019 – „kurz přežití“

Kdy: 3. 6. 2019 8:00

Kde: Mladočov

Odborná praxe 2.BP 6/2019 – „kurz přežití“

Studenti 2. ročníku Gymnázia Suverénního řádu maltézských rytířů ve Skutči /obor Bezpečnostně právní činnost/ absolvovali v závěru školního roku řízenou praxi pod pracovním názvem Kurz přežití.

Typ akce: ostatní (exkurze, přednáška, školení)

Původně plánovaná doba kurzu byla stanovena od 3.6. do 7.6.2019, a to s ohledem na příjezd profesionálních vojáků z Univerzity obrany Brno. Vzhledem k tomu, že tito však byli časově omezeni služebními povinnostmi, nemohli se dostavit. Žáci 2. BP však nemusí litovat, protože v termínu od 4. 9. do 6. 9. 2019 pojedou na bývalou vojenskou základnu do Bílých Karpat, kde proběhne zbývající část kurzu pod taktovkou vojenských instruktorů (bývalých profesionálních vojáků).

První část kurzu se tedy konala opětovně ve středisku obce Mladočov. Program se týkal osvojení základních návyků v používání mapy v otevřeném terénu a s tím spojené orientace bez využití moderních navigačních systémů, bez nichž si již dnes pohyb v přírodě nedokážeme představit. Problém orientace a pohyb v otevřeném terénu je tedy stále pro naše žáky aktuální. Součástí kurzu byl intenzivní výcvik našich žáků týmem záchranářů Červeného kříže. Po absolvování tohoto výcviku a závěrečného přezkoušení naši žáci získali mezinárodní certifikát. Záchranáři připravili celou řadu velmi nápaditých a vtipných modelových situací, jejichž cílem bylo navodit okamžiky, které skutečně nastávají při záchraně života ohrožených osob. Jednalo se například o záchranu tonoucího, kdy byl k nácviku využit bazén v táboře Mladočov. Byly prováděny i modelové situace záchrany života osob, které byly napadeny agresivními osobami, a kdy průběh záchrany života byl narušen útokem těchto agresivních osob. Modelové situace přispěly k upevnění základních návyků při záchraně života.

Velmi atraktivními se jevily pro naše žáky připravené modelové situace, které se týkaly zásahu ozbrojených policistů proti nebezpečným pachatelům závažné trestné činnosti, kteří byli zadrženi ve vozidle, a jejich následné vyvedení z vozidla při jejich pasivním i aktivním odporu. Samozřejmě, že roli ozbrojeného policisty, jakož i roli nebezpečného pachatele si vyzkoušeli žáci naší školy. Tato část kurzu včetně zajištění pomůcek byla připravena naším učitelem sebeobrany a boje zblízka Petrem Čapkem, kterému tímto děkujeme za připravené modelové situace, které se velmi přiblížily výcviku profesionálních policistů zásahových jednotek.

Žáci se jistě budou těšit na září 2019 v Bílých Karpatech. (Mgr. Petr Klimeš)

Mladočov, Budislav

Datum vložení: 20. 8. 2019 10:57