Ze Skutče do Assenu – únor 2018

Na začátku února uskutečňujeme první část zahraniční výměny Skuteč-Assen.

Expedice Assen

V neděli 4. února okolo jedenácté hodiny v noci vyjela naše skupinka dvanácti studentů, dvou učitelek a dvou řidičů od budovy gymnázia, na dlouhou cestu do nizozemského města Assen, kde se pět dnů odehrávala první polovina výměnného pobytu s křesťanskou školou Vincenta van Gogha. Cesta to byla dlouhá, trvala asi dvanáct hodin, proto jsme se cestou pokoušeli spát. Každé tři hodiny jsme zastavovali na benzínce, kde se mohli řidiči vystřídat a my jsme si odskočili na toalety. Mezitím jsme se pokoušeli usnout, jenže to bylo dosti obtížné. Autobus byl hlučný a dálnice plné. Kolem druhé hodiny ráno jsme překročili hranice a dostali se do Německa. Po několika zastávkách jsme dorazili do Nizozemska a okolo půl jedenácté ke škole.

Hned jsme byli přivítáni našimi nizozemskými partnery a jejich učitelkami. Při příchodu do školy jsme si nemohli nevšimnout velkého parkoviště pro kola, které bylo plné, protože v Nizozemsku jezdí téměř všichni na kole. Poté nás pomocí prezentací seznámili s Nizozemskem a přitom jsme si dali oběd, který je od našeho odlišný; k obědu tam totiž jedí to, co k snídani, a to namazaný chléb, ať už sladký, nebo se šunkou a sýrem. Také byl čas na bližší seznámení se s našimi partnerskými studenty. Provedli nás po jedné budově jejich školy, která je podstatně větší než naše gymnázium. Tato škola má i druhou budovu, vzdálenou dva kilometry. Pak si nás partneři rozebrali a v daných dvojicích jsme se odebrali k domovům, kde jsme si zahráli nějaké hry, například sjoelen, což je typicky nizozemská hra, která spočívá v sunutí hracích kamenů po dřevěné desce do čtyř různě bodovaných okének s cílem získat co největší počet bodů. Také jsme si prohlédli okolí a odpočinuli si na další den.

V úterý jsme se nasnídali a dopravili do školy, kde jsme měli společnou hodinu, já zrovna informatiku a výpočetní techniku a hned poté workshop programování v JavaScriptu. Prošli jsme se také po Assenu, kde jsme navštívili různé obchody a Drents Museum, což je muzeum tamní provincie Drenthe, kde měli spoustu předmětů z historie této provincie, jako například deset tisíc let starý člun nebo mumie, které byly nalezeny v bahně a také výstavu amerického realismu. Na závěr dne byl bowling s večeří.

Ve středu jsme autobusem vyrazili do Loonu, kde jsme mohli vidět kameny, které lidé v době kamenné naskládali na sebe s dodnes nejasným účelem. Pokračovali jsme přes spoustu typických vesnic do Groningenu, kde jsme byli provedeni po městě a památkách a poté obědvali v restauraci na lodi, kde podávali obrovské palačinky, které jsme si mohli sami namazat džemem či sirupem, případně posypat cukrem.

Po návratu do Assenu jsme prožili Mezinárodní odpoledne, kde jsme poznali i výměnné studenty z Francie a Slovenska, se kterými jsme byli rozděleni do jednotlivých skupin, v nichž byl různý počet zástupců těchto států. Zahráli jsme si s nimi volejbal a basketbal a vyplnili vědomostní kvíz. Naše skupina získala ze všech dvaceti největší počet bodů, a tak jsem poprvé zvítězil v mezinárodní soutěži.

Nastal náš poslední celý den strávený v Nizozemsku. V dvoupatrovém autobusu jsme vyrazili do hlavního města, Amsterdamu. Cestou tam jsme přejeli přes Afsluitdijk, dálniční přehradu, která odděluje sladkovodní jezero od Severního moře a zároveň slouží jako bariéra před záplavami. Poslední zastávkou bylo lidové předměstí Amsterdamu, Zaanse Schans. Tam jsme navštívili muzeum výroby dřeváků, obchody se sýrem a spatřili jsme tradiční větrné mlýny. Poté jsme přijeli do hlavního města. Tam jsme zažili hodinu dlouhou plavbu kanály. Čtyřhodinový rozchod po městě jsme využili k návštěvě náměstí Dam, kde jsme viděli Královský palác a Nieuwe Kerk a také obrovské množství holubů, které spousta lidí krmila z ruky, byla to taková turistická atrakce. Také jsme navštívili spousty dalších míst a obchodů a povečeřeli v McDonaldu.

Byl to dobře strávený den a v podstatě i týden, protože po návratu domů jsme šli spát a ráno jsme se po dlouhé rozlučce vydali na zpáteční cestu do České republiky.

Důvod, proč jsem jel do Nizozemska na výměnný pobyt, byl seznámit se s tamním životním stylem a dozvědět se, zda jsem schopný využít své znalosti anglického jazyka k domluvení se v cizí zemi. Myslím, že Nizozemsko jsem poznal a s použitím angličtiny jsem neměl problém. Tento týden bych hodnotil jako výborný a dobře prožitý. Doufám, že v příštích letech již bude zájem o výměnný pobyt větší.

Text: Jakub Kozderka

Korektura a foto: Jonáš Jirovský, Miroslava Filipi, Renáta Pitrová