Odborná praxe

Kdy: 4. 9. 2019 8:00 – 6. 9. 2019 23:59

Kde: Bílé Karpaty

Odborná praxe

Ve dnech 4.9.2019 až 6.9.2019 se zúčastnili žáci 3.ročníku bezpečnostně právního studia Gymnázia Suverénního řádu maltézských rytířů ve Skutči odborné praxe. Jednalo se o kurz přežití z místem konání v Centru branných aktivit v Žítkově, Bílých Karpatech.

Typ akce: sport, aktivní vyžití (extrémní sport)

Odjezd ze Skutče a příjezd do Žítkové proběhl dle plánu. Karpaty přivítaly 3. ročník „bezpečáků“ nádherným slunným počasím a výhled z vrcholků Karpat na Slovensko byl určitě pro mnohé z nich úžasným zážitkem.

Žáci sem však nepřijeli za krásami přírody, ale především osvědčit své znalosti a dovednosti z odborných předmětů a naučit se novým dovednostem pod velením profesionálních vojáků. Po příjezdu došlo k seznámení s vedením kurzu a s podmínkami ubytování, které bylo v bývalém vojenském objektu. Dále jim byly sděleny podmínky organizace nástupu, sdělování informací vedením kurzu a režimu dne a byli rozděleni do 4 skupin s ustanoveným velitelem skupiny.

Po celou dobu kurzu absolvovali různá zaměstnání zaměřená k pohybu ve volné přírodě, získávání potravy a přípravy pitné vody. Byl jim předveden způsob, jak vyrobit jednoduché filtrační zařízení k získávání pitné vody za využití PET lahve a přírodních materiálů. Byli seznámeni se speciální vojenskou výstrojí do extrémních podmínek. Bylo jim vysvětleno, jak se správně oblékat ve ztížených podmínkách a jak přenocovat pod širým nebem. Žáci se mohli seznámit s potravinovými vojenskými dávkami české a americké výroby, jejich využitím, přípravou a tepelným zpracováním a ochutnali si jednotlivé potraviny, které byly v dávkách obsaženy.

„Bezpečáci“ také absolvovali celonoční zaměstnání. Velitelé jednotlivých skupin obdrželi spojovací techniku (vysílačky) a skupiny obdržely zadaný úkol. Žáci měli opustit základnu a podle zadaných topografických údajů měli najít zadanou trasu, najít a vyzvednout si v přírodě ukrytou potravinovou dávku a poté se přesunout na místo, kde si v přírodě vybudovali přístřešky pro nocování a zde přenocovat do ranních hodin. Poté se přesunuli zpět na základnu. Během nočního pochodu ještě plnili různé zadané bojové úkoly.

Dne 6. září 2019 byl kurz ukončen odjezdem po vlastní ose do Skutče. Celkově se kurz vydařil díky atraktivnímu vojenskému prostředí, díky velícím vojákům a nadšeným „bezpečákům“, kteří po kurzu shodně potvrdili, že by doporučili toto prostředí a kurz mladším ročníkům.

Mgr. Klimeš Petr

Bílé Karpaty, Žítková