Jarka Naghi – já a Rumunsko

Rozhovor s Jaroslavou Naghi o jejích kořenech, malování, včelaření, ...

Pocházíš z Rumunska, cítíš tam svoje kořeny? Jsi v ČR odmala? V čem tě Rumunsko ovlivňuje? Jaké to je, být mezi Čechy?

Narodila jsem se v jižních Čechách. V Rumunsku mám celou rodinu a jsem šťastná, že zrovna tam. Pokaždé, když se tam vracíme navštívit příbuzné, nemohu se dočkat té spousty zážitků, co nás čeká. Nejen co se týká různých výletů, ale i možnosti pořádně si odpočinout od okolního světa. Prostě a jednoduše řečeno, tu malou, krásnou a mírumilovnou vesničku bych za nic na světě nevyměnila.

Spousta lidí, kteří jsou kolem mě, by nikdy neřekla, že pocházím z Rumunska. Je to pro ně většinou překvapení, když se to dozví. Nejčastěji je otázka, odkud pocházím, spojená s mým příjmením.

Myslím si, že nejen Rumuni, ale i lidé z ostatních zemí mají strach udělat nějaký zásadní krok ve svém životě. Kupříkladu velice obdivuji svoje rodiče, kteří udělali ten základní krok a přestěhovali se do Čech, a myslím si, že to určitě nebylo jednoduché. Jsem jim za to moc vděčná.

Mluvíš rumunsky? Jak zvládáš češtinu? :-)

Rumunsky bohužel neumím, pouze pár nějakých základních slovíček jako dobrý den, dobrý večer atd., ale určitě bych jednou rumunsky chtěla umět.

Čeština asi nedělá menší problém jen mně, ale i ostatním studentům a to v různých oblastech. Jsou prostě věci, které jdou lépe a které hůř.

Bydlíš poměrně daleko (Bystré u Poličky), proč jsi šla na gymnázium do Skutče? Jak jsi ho objevila?

Tak přede mnou na gymnáziu studovala sousedčina vnučka, která mi školu doporučila. A proč jsem zrovna tady? Tak především mám hrozně ráda tu rodinnou náladu, která se nese opravdu celou školou. To, že se všichni známe a pomáháme si. Jsou tady i skvělí učitelé, kteří vyjdou vstříc a pomůžou s jakýmkoli problémem.

Máte včely, ty sama včelaříš a pomáháš s vedením včelařského kroužku pro malé děti. Jak jsi ke včelaření přišla...?

Ano, je pravda, že včelařím. Jsou to už myslím 4 roky, co mám vlastní včelky. Ale na kroužek včelařství jsem začala chodit už v roce 2008, když se kroužek zrovna zakládal na naší ZŠ v Bystrém. Spíše pomáhám v kroužku s výukou, plánováním zajímavých her. Asi největší výzvou bylo organizování soutěže Zlatá včela. Spokojenost dětí a jejich vedoucích mi pak dodalo opravdu hřejivý pocit, že se jim u nás líbilo.

Vím, že ráda maluješ. Mimo jiné různé abstraktní vzory. Můžeš tuto svoji tvorbu nějak přiblížit? Souvisí s Rumunskem? Budeš pokračovat?

Ano hrozně ráda kreslím, ale s Rumunskem to asi nijak nesouvisí. Jednou jsem viděla na internetu jedno video, které se právě týkalo těchto abstraktních vzorů. Tak jsem si řekla, proč to nezkusit? Od té doby se snažím něco podobného kreslit. Někdy se stane, že několik týdnů nejsem schopná nic nakreslit a pak z ničeho nic mne „políbí múza“, a to bych kreslila klidně celé dny. Kreslení spíš beru jako koníček a vždy si u toho odpočinu. Nevím, jestli bych zrovna na tomto stavěla základy pro svou budoucí profesi.

Jak jsi prožívala přípravu na maturitu a pak zkoušky samotné, formality kolem písemných státních maturit, ústní zkoušky...?

Přípravy na maturitu byly občas dost náročné, ale určitě se to vyplatilo. Nebýt ale učitelů a jejich veliké trpělivosti, tak by to asi nedopadlo s takovým úspěchem. Co se týká písemných maturit, tak v první řadě bylo nejhorší čekání na výsledky, které přišly večer před ústní zkouškou anebo přímo v den ústních zkoušek. Tohle čekání přidávalo na nervozitě a na pocitu, že jsme nedali nějakou písemnou část. Naštěstí jsme byli všichni úspěšní a zvládli to!

Máš už jasnější plány do budoucna...?

Jedním z mých hlavních plánů je cestovat, dokud to půjde. Kdyby cestování byla nějaká práce, tak bych ji brala na plný úvazek. :)

Rozhodně pak snad úspěšně dostudovat VŠ. Co přijde pak? To netuším..

Chtěla bys studovat architekturu, čemu konkrétně by ses chtěla věnovat?

Ano, chtěla bych a docela dost. Když se mi občas dostane možnosti nahlédnout do jiných zemí, ať už to bylo Rumunsko, Francie, Norsko, Švédsko, nebo sousedící Polsko, vždy mě uchvátila různorodost budov. V této době také vnímám britskou architektku Zahu Hadid jako jednu ze svých vzorů. (A to hlavně díky p. uč. Jonešové, která mi zadala prezentaci zrovna na ni :)

Jsi přijatá na VŠ?

Ano, byla jsem přijata na Fakultu stavební VUT v Brně.

Díky za rozhovor a přejeme vše dobré!

Datum vložení: 19. 8. 2017 19:52
Datum poslední aktualizace: 24. 8. 2017 19:48