Tajný život města – motivační seminář

27.3.2017 se studenti kvinty a student tercie zúčastnili motivačního semináře "Tajný život města" na ZŠ Štefcova v Hradci Králové. Seminář odstartoval výše zmíněný dvouletý projekt ekologického sdružení TEREZA. /Mgr. Lenka Štrofová/

Tajný život města – o projektu

Já, tedy Matěj Vostrčil, jsem se spolu se třemi žáky kvinty zúčastnil semináře, který nás měl naučit pracovat s aplikací Pl@ntNet, která nám má pomáhat poznávat rostliny. Tento projekt probíhá po celé západní Evropě, podporuje a sponzoruje ho společnost VEOLIA. Když pořídíme nějaké dobré fotky rostliny, můžeme je přes aplikaci poslat do Francie, místa vzniku aplikace a projektu, kde bude vědci schvalována. Tím jsme se zapojili do projektu Tajný život města, který pořádá organizace TEREZA.

Tajný život města má za úkol informovat veřejnost o aplikaci a naučit ji s ní pracovat. Pomocí Pl@ntNetu lze poznávat rostliny podle listu, květu, stonku a plodu. S touto aplikací se vám již nikdy nestane, že vyjdete do lesa, na louku či prostě na procházku a uvidíte rostlinu, o které jste se neučili či vše o ní zapoměli a vy nebudete ani trochu vědět, co je zač.

Tento článek napsal Matěj Vostrčil z tercie pro třídní časopis RANDOM.

Tajný život města – seminář v Hradci Králové

Dne 27. 3. 2017 se vybraní zástupci GSŘMR ve Skutči z tříd kvinty a kvarty - Kristýna Žežulková, Adéla Tesařová, Denisa Tesařová a Matěj Vostrčil - zúčastnili semináře na téma Tajný život města, který probíhal v Hradci Králové.

Celý den začal tím, že se tito žáci i s paní učitelkou Mgr. Lenkou Štrofovou sešli na skutečském náměstí a vyrazili směrem do Chrudimi, kde přesedli na další autobus a pokračovali až do Hradce. I přes menší problémy v dopravě úspěšně dojeli tam, kde na ně už čekali pořadatelé semináře v jedné místní škole.

Na uvítanou už bylo připravené drobné pohoštění. V dopoledních hodinách byl všem účastníkům představen projekt a aplikace Pl@ntNet. Tu si měli všichni naistalovat spolu s dalšími dopředu doporučenými aplikacemi již doma do tabletu Lenovo, který obdržel každý účastník semináře. Záměr projektu spočívá v tom, že vybraní studenti nafotí krásné přírodniny v okolí svého bydliště a místa školy. Poté je postupně přidávají na portál k tomu určený a snaží se je sami popisovat. Toto má pro studenty veliký význam, protože se naučí spoustu nových druhů. Výhodou jsou již vložené obrázky od jiných žáků, jelikož mohou pomoci s rozpoznáváním nalezených rostlin. Fotografie musí být uložena v co nejlepší kvalitě, aby bylo studium dané byliny jednodušší pro každého, kdo si ji následně bude prohlížet. Při nízké kvalitě by rozpoznatelnost dílčích znaků jednotlivých druhů byla komplikovanější, případně zcela nemožná. Odměnou za celodopolední práci nám byl oběd.

Po dobrém jídle ve školní jídelně se celá skupinka vydala aplikaci vyzkoušet „na vlastní kůži“ do areálu školy. I přes to, že aktivity ještě nějakou chvíli trvaly, museli už skutečští studenti odjet zpět do své školy z důvodu časově náročnějších autobusových spojů. Všichni účastníci dostali za úkol Pl@ntNet využívat i ve svých městech a fotit květiny a stromy v okolí a vkládat je do svých pozorování, která poté kontroluje komunita. Vhodný příspěvek porota buď schválí, nebo ne, což se nám na obrazovce ukáže během pár minut.

Studenti si den velmi užili a těší se na spoustu zábavy s tablety při focení nejen ve slunných dnech.

Kristýna Žežulková, kvinta

Prezentace: Pozorování v našem okolí.

Podívejte se na video o aplikaci Pl@ntNet:

Partneři projektu:

Partneři projektu.